JuraPark Bałtów

JuraPark Bałtów – to pierwszy park z dinozaurami, jaki powstał w Polsce. Kompleks turystyczny,

mieszczący się we wsi Bałtów w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim. Głównym atutem parku są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Kompleks otworzono 7 sierpnia 2004 r. Należy do Stowarzyszenia Delta. Znajduję się on w miejscu odkrycia tropów dinozaurów. Miejsce to obecnie jest najczęściej odwiedzane w województwie Świętokrzyskim. Jest w nim około 100 modeli dinozaurów które są oryginalnej wielkości. Dodatkowo powstał tam stok narciarski. Jest to idealna atrakcja dla małych dzieci jak i tych dużych. Święta Katarzyna noclegi

Jest pierwszym obiektem turystycznym mającym charakter naukowo – rozrywkowy, stworzony przez Stowarzyszenie Delta. To właśnie we wsi Bałtów powstał pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom.

Jego otwarcie miało ścisły związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów. Znaleziska te wpisują się na stałe w historię przeprowadzanych na terenie Polski, a w szczególności Gór Świętokrzyskich, poszukiwań śladów pozostawionych przez „straszne jaszczury”. W 2001 roku dr Gerard Gierliński za namową jednego z największych polskich geologów – prof. Zbigniewa Kotańskiego, postanowił sprawdzić źródło ludowej legendy w późnojurajskich skałach rejonu świętokrzyskiego. Miejscem, które zaintrygowało i zaciekawiło prof. Kotańskiego była tak zwana Czarcia Stopka w Bałtowie, czyli ślad dużego dinozaura drapieżnego allozaura. Ten trop, w pewnym stopniu zatarty przez erozję, według tego co głosi legenda miał zostawić diabeł, który próbował przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Legendarny ślad w Bałtowie sprawiał wrażenie o tyle dziwnego. Iż zachował się w skałach pochodzenia morskiego, a nie lądowego. Również w tym samym roku udało się znaleźć kolejne dwa tropy. Trop stegozaura oraz małego drapieżnika, kompsognata, co jednoznacznie stało się potwierdzeniem obecność śladów dinozaurów w tym rejonie. Niedługo później, w prasie ogólnopolskiej i naukowej ukazały się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów.

Odkrycia te wywołały także zainteresowanie ze strony lokalnej społeczności. Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszeń –„ Delta” i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, dinozaury stały się kluczem do wyjątkowej szansy. Zastanawiano się, jak można ukazać bałtowskie znaleziska, by zaciekawić turystów. W pierwszej interpretacji modele gigantycznych gadów miały być ustawione w tych samych miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów w naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i reszty gadów z całego świata. Dzięki sporej pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła wreszcie budowa „Bałtowskiego Parku Jurajskiego”. Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 i od tej chwili stał się on wizytówką Regionu Świętokrzyskiego, przyciągającą rzesze turystów z całej Polski. Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny mieści obszar ponad 60hektarów i jest największym obiektem naukowo – rozrywkowym w Polsce.


Możliwość komentowania jest wyłączona.