Najstarszy i najbardziej oryginalny w Polsce

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się najstarsza impreza biegowa w Polsce i chyba najbardziej oryginalna – „Bieg Kelnerów”.
Biegi kelnerskie są organizowane od początku XX w. w wielu krajach na świecie. W Europie najbardziej znane odbywają się w Paryżu, Londynie oraz Berlinie. W Polsce najstarszą imprezą jest Bieg Kelnerów w Wiśle, gdzie w 1938 roku odbyły się „I Zawody zręcznościowe pracowników gastronomicznych”, na które z całego kraju zjechało do naszego miasta ponad 100 kelnerów. Uczestnicy biegli wtedy na dystansie 3 km z butelką oraz dwiema szklankami wypełnionymi wodą na tacy. Za każde wylane 3 dm3 wody były 2 punkty karne. Impreza cieszyła się ogromny zainteresowaniem i ściągnęła tłumy widzów na całej trasie biegu.
Tegoroczny ”VI Bieg Kelnerów” odbędzie się 28 września o godz. 12:00, przy czym start biegu głównego zaplanowano na godz. 13:00. W ramach wydarzenia odbędzie się bieg w centrum miasta na dystansie 2 km truchtem z tacą, na której będą umieszczone naczynia, w tym szklanki napełnione wodą. Następnie wśród najlepszych kelnerów i kelnerek odbędą się zawody zręcznościowe. Na zwycięzcę czeka 1000 zł nagrody oraz szwajcarski zegarek firmy DOXA, tej samej jak w 1938 roku.
W biegu kelnerów mogą wziąć udział kobiety i mężczyźni, którzy są: uczniami lub absolwentami szkół gastronomicznych, albo obecnymi lub byłymi pracownikami restauracji i hoteli. Osoby biorące udział w biegu muszą posiadać odpowiedni strój (panie białe bluzki i spódnice, panowie koszula, muszka, kamizelka lub marynarka, czarne spodnie, chustę kelnerską). Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom tace kelnerskie oraz dodatkowe wyposażenie. Beskidy noclegi zapraszają.


Możliwość komentowania jest wyłączona.