Położenie geograficzne miasta jest bardzo korzystne – znajduje się ono w Rowie Podtatrzańskim, graniczącym na północy ze wzniesieniami Gubałówki, na południu zaś z wysokim Tatrami i ich największym szczytem na tym terenie – Świnicą.
Urbanistyka miasta jest bardzo przejrzysta – równoległe i prostopadłe do siebie ulice sprawiają, że nietrudno jest się w mieście odnaleźć. Ważną rolę w sferze branży noclegowej spełniają też pensjonaty mieszczące się na obrzeżach miasta oraz hotele i kwatery prywatne ulokowane raczej bliżej centrum.
Dzięki temu, że w większości teren gminy zakopiańskiej objęty jest ochroną (z racji mieszczącego się tam parku narodowego), ponad 57% jej powierzchni zajmują obszary leśne. Samo miasto liczy niewiele ponad 84 kilometry kwadratowe, a jego centralnym i najbardziej znanym punktem są sławne Krupówki. To właśnie tam kwitnie towarzyskie i rozrywkowe życie miasta i tam skupiają się się bazy noclegowe i hotelowe dla turystów. Ci ostatni nie mogą zaś narzekać na połączenia komunikacyjne – Zakopane posiada własną stację kolejową, a dodatkowo dworzec PKS, skąd odchodzą liczne kursy do głównych miast Polski. Komunikacja w samym mieście również jest rozbudowana i prowadzona zarówno przez firmę państwową jak i prywatnych przewoźników. Jest to szczególnie ważne, ponieważ większość szlaków turystycznych czy atrakcji znajduje się poza granicami miasta – nierzadko w oddaleniu nawet kilkunastu kilometrów.